Kwasy AHA – eksfoliacja przed latem – trochę teorii i pytanie.

Ostatnio postanowiłam wykonać złuszczanie kwasami. Jednak znając co nieco specyfikację  i metodykę eksfoliacji AHA, chcę przeprowadzić ją w domu. Nie jest to trudne, ale należy przestrzegać zaleceń producenta. Przede wszystkim należy chronić skórę przed promieniowaniem UV, dość wysokimi filtrami, zapobiega to powstawaniu przebarwień. Kwasy hydroksylowe, prócz kwasy migdałowego są fotouczulające. Ponadto w dniu zabiegu nie powinno wykonywać się makijażu. Minimalny odstęp między zabiegami wynosi 10 dni. Odnowa naskórka trwa ok. 26-28 dni, w tym czasie martwe komórki naskórka (korneocyty) ulegają złuszczeniu. Działania alfa-hydroksykwasów w niskich stężeniach polega na rozluźnieniu połączeń między korneocytami i w ten sposób ulegają złuszczeniu odsłaniając czyste i nowe warstwy naskórka. Stosowanie niskich stężeń do 10% można kontynuować najdłużej przez 6 miesięcy stosując tonik z kwasami AHA. 

Przeciwskazania do stosowania kwasów AHA i BHA: aktywna opryszczka, łuszczyca, grzybica, dermatozy, trądzik różowaty (tu zalecane są kwasy PHA m.in. kwas laktobionowy, glukonolakton i glukoheptanolakton – działają łagodniej, nie powodując efektów ubocznych w postaci intensywnego łuszczenia, pieczenia, szczypania lub zaczerwienienia skóry, które są charakterystyczne dla kwasów AHA).

 

Kwasy AHA skład:

 • kwas mlekowy 

 • kwas glikolowy  

 • kwas cytrynowy 

 • kwas jabłkowy  

 • kwas winowy

Tutaj możecie przeczytać o kompleksowym działaniu wszystkich alfa-hydroksykwasów na biocosmetics-polska w stężeniu 50% <click> .

Kwasy AHA wspomagają odnowę naskórka i skóry, przenikając w jej głąb odbudowują i przebudowują włókna kolagenowe i elastyny, poprawiając jędrność i elastyczność skóry, wzmacniając jej odporność na rozciąganie i fizjologiczne starzenie się.

Wskazanie do stosowania AHA:

 • Rozszerzone pory skóry (!)

 • Skóra sucha, w celu pobudzenia jej do naturalnej regeneracji, odbudowy, ochrony, wymagająca nawilżenia (!)

 • Skóra dojrzała, zmarszczki, skóra z oznakami przedwczesnego starzenia

 • Skóra tłusta, trądzikowa, blizny potrądzikowe – zmiany trądzikowe grudki, krostki, zaskórniki

 • Gruba warstwa zrogowaciałego naskórka (łokcie, kolana, stopy)

 • Przebarwienia skórne ( piegi, ostuda (melasma), plamy soczewicowate, przebarwienia pozapalne, przebarwienia posłoneczne)

 • Cera atroficzna, źle ukrwiona

 • Przyspieszenie odnowy komórkowej (!)

 • Skóra zniszczona, zmęczona, szara ("cera palaczy")

Wskazania, na których najbardziej mi zależy są oznaczone (!) 

 

Kwas glikolowy jest jednym z alfa-hydroksykwasów (AHA), naturalnie występuje w trzcinie cukrowej. 

W stężeniu do 15% posiada działanie nawilżające, niewidocznie "gołym okiem" złuszcza warstwę rogową naskórka, wspomaga odnowę i regenerację skóry właściwej, pobudza aktywność fibroblastów (najliczniejsze komórki skóry odpowiedzialne za syntezę kolagenu i elastyny).

W stężeniu od 20 do 35% oprócz w/w działania (nawilżającego i oczyszczającego skórę wykazuję silniejszy efekt złuszczania warstwy rogowej naskórka. 

 

Wyższe stężenia, do 70% silnie złuszczają naskórek i intensywnie pobudzają procesy regeneracyjne w skórze właściwej. 

Kwasy BHA, głównie kwas salicylowy ma zdolność przenika przez warstwę sebum, złuszcza martwe komórki naskórka, oczyszcza pory i jednocześnie wnika przez mieszki włosowe. Jest stosowany przy leczeniu trądziku pospolitego.

 

 

Nie mogę zdecydować się na zabieg. Z początku byłam przekonana do zakupu kwasu glikolowego w stężeniu do 35%. Znalazłam dwa – nie szukałam na BU ani na ZSK, po prostu wygooglowałam. Za kupnem z mazideł przemawia cena, która jest znacznie niższa. Jednak obawiałabym się go stosować niezgodnie z zaleceniami producenta. Podoba mi się również opcja użycia mix kwasów AHA, które działają kompleksowo na skórę. Tak, to jest chyba dobry pomysł, ale chciałabym poznać Wasze zdanie. Myślałam również o kwasie migdałowym <click>, który działa najbardziej delikatnie ze wszystkich kwasów. Ponadto można go stosować cały rok, bez względu na porę roku, gdyż nie jest fotouczulający.

 

Obiekcje i wskazówki, proszę pisać w komentarzach 🙂

Pozdrawiam


signature

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *