Sprawdzamy daty ważności kosmetyków ! Jak je rozkodować?

Daty ważności kosmetyków to bardzo istotna kwestia jeżeli chodzi o ich bezpieczne używanie. Na kosmetykach data często jest zakodowana i jest w mało widocznym miejscu, nadrukowana lub wytłoczona. Pokażę Wam przykładowe kosmetyki, gdzie znaleźć kod i jak go rozkodować. Warto mieć w tym rozeznanie, by nie kupić w sieci kosmetyków, które są już po dacie ważności. I nie chodzi tu tylko o datę od otwarcia, ale datę przydatności kosmetyków do użycia.

Daty ważności kosmetyków dzielą się na kilka kategorii. Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na symbol słoiczka, czyli PAO. Na każdym kosmetyku producent ma obowiązek wskazać ile miesięcy od otwarcia można bezpiecznie używać kosmetyk. Przykładowo na tuszach do rzęs jest 6M, czyli producent deklaruje 6 miesięcy od momentu otwarcia. Inne kosmetyki to 12M, 24M a nawet 36M.

Problem pojawia się wtedy kiedy należy rozkodować datę produkcji niektórych marek. Poniżej przedstawię przykłady kosmetyków poszczególnych marek makijażowych i wzory rozkodownika.

Istnieje kilka stron internetowych, na których można sprawdzić datę produkcji. 

Świeżomierz oblicza datę produkcji do której należy dodać 3 lata. Taki jest okres przydatności kosmetyków kolorowych od daty produkcji. Wskazuje też jak ma wyglądać kod i gdzie go szukać, który trzeba odnaleźć na opakowaniu.

daty ważności kosmetyków

Kolejna strona to checkcosmetics , która również oblicza datę produkcji oraz wskazuje jak długo, ile miesięcy kosmetyk ma dobrą datę ważności.

daty ważności kosmetyków

Na obu stronach znajduje się większość marek dostępnych w drogeriach i perfumeriach. Także śmiało możecie szukać różnych kosmetyków, by sprawdzić ich daty ważności.

Teraz pokażę jak rozkodować daty produkcji poszczególnych marek.

Bourjois i rozkodowanie daty ważności polega na analizie następujących po sobie cyfr w tabeli. Tabela ta jest dostępna tylko dla konsultantów drogerii. Mój podkład został wyprodukowany w lipcu 2015, żel do brwi w kwietniu 2015, a konturówka do ust w kwietniu 2014. Datę produkcji można sprawdzić na stronach, które podałam wyżej i należy do niej dodać 3 lata.

daty ważności kosmetyków

Catrice i essence również opierają się na tabelce niedostępnej dla osób poza pracownikami drogerii. Markę Catrice rozkodowałam na podstawie rozkodownika essence, który jest dostępny na stronach powyżej.

daty ważności kosmetyków

L'Oreal i rozkodowanie daty jest dosyć proste. Za pomocą tego wzoru można rozkodować daty marek: Biotherm, Garnier, Helena Rubinstein, Kerastase, Lancôme, La Roche-Posay, L’Oreal, Matrix, Maybelline, The Body Shop, Vichy.

Pierwsze litery to miejsce produkcji i nie mają znaczenia, kolejna litera to rok produkcji, kolejna cyfra to miesiąc produkcji, a kolejne dwie cyfry to dzień produkcji. Czyli mój bronzer został wyprodukowany w lipcu 2014, a jego data ważności to lipiec 2017 (dotyczy to oczywiście nieotwartych kosmetyków).

daty ważności kosmetyków

Litery występujące w kodach produkcji: G – 2010, H – 2011, J – 2012, K – 2013, L – 2014, M – 2015

Wszystkie litery w kodzie produkcji poniżej 'G' są wyprodukowane wcześniej niż w 2010, mam nadzieję, że nie ma takich 'perełek' w sprzedaży, ale trzeba uważać, zwłaszcza kupując przez internet.

daty ważności kosmetyków

Na zdjęciu z kodami maybelline widać gdzie mogą znajdować się kody daty produkcji.

MAC, kody daty produkcji są nadrukowane zazwyczaj na spodzie opakowania. Występują dwie litery i liczba lub litera i liczba. Kody można sprawdzić na onu stronach z rozkodownikiem dat ważności.

daty ważności kosmetyków

Max Factor i wzór na rozkodownik to pierwsza cyfra jest rokiem produkcji, czyli cyfra 4 to 2014 rok, a cyfra 3 to 2013 rok. Trzy kolejne cyfry to dzień produkcji. Czyli tusz został wyprodukowany w 328 dniu 2014 roku (listopad), a konturówka w 196 dniu 2013 roku (lipiec). Czyli moja konturówka w lipcu leci to kosza, mimo, że kupiona niedawno, ale przez nieuwagę czy niewiedzę łatwo kupić kosmetyk z krótkim terminem.

daty ważności kosmetyków

Revlon, kod daty produkcji to 5 cyfr, najczęściej wytłoczone na opakowaniu. Pierwsze dwie cyfry to rok produkcji: 12 – 2012, 13 – 2013, 14 – 2014, 15 – 2015. Kolejne trzy cyfry to dzień produkcji. Moja baza została wyprodukowana w 258 dniu 2013 roku, czyli we wrześniu. Szkoda, że termin minie za 5 miesięcy, bo niedawno ją otworzyłam. Teraz wiem, że lepiej nie kupować kilku kosmetyków używanych od czasu do czasu o tych samych właściwościach. Efekty widać gołym okiem, ale może zdążę ją zużyć do września.

daty ważności kosmetyków

Rimmel i inne marki podlegające pod COTY mają 4 cyfrowe daty produkcji. Pierwsza cyfra to rok produkcji, kolejne trzy cyfry to dzień. Podkład Wake me up został wyprodukowany w kwietniu 2015 roku.

daty ważności kosmetyków

Oczywiście istnieją kosmetyki, które mają datę ważności napisaną wprost. Miesiąc i rok, są to głównie kosmetyki do pielęgnacji. Super, prawda? Ale większość jest kodowanych i trzeba mieć to na uwadze, by nie kupić kosmetyku po terminie. W drogeriach raczej się to nie zdarza, gdyż daty są pilnowane, a kosmetyki kolorowe ściągane miesiąc wcześniej, przed datą ważności. Inaczej ma się sprawa przy kupowaniu kosmetyków ze stron typu allegro, olx i inne. Zwłaszcza jeśli są to kosmetyki niedostępne w drogeriach, bądź takie, których w ogóle się nie kojarzy. 

Zdarza się też, że nie ma daty ważności ani daty produkcji na opakowaniu. Zgodnie z prawem producent kosmetyków, których trwałość jest dłuższa niż 30 miesięcy nie ma obowiązku podawać tej informacji. I wtedy wystarczy informacja o PAO, czyli symbol słoiczka z liczbą miesięcy ważności kosmetyku od otwarcia.

Pamiętajcie, do daty produkcji należy dodać 3 lata ważności. Jeśli kupujecie w drogerii możecie pytać konsultantki. Takich pytań jest wiele, zazwyczaj pytają o daty osoby starsze, obawiają się przeterminowanych kosmetyków. Ale jeśli macie wątpliwości, pytajcie, w miarę możliwości uzyskacie odpowiedź. 

Sprawdzacie daty ważności kosmetyków? Jestem ciekawa Waszego podejścia do tego. Piszcie w komentarzach.

Pozdrawiam


signature

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.