Błędy w makijażu twarzy, czyli czego unikać aplikując podkład

Błędy w makijażu zdarzają się każdemu, czego unikać aplikując podkład i na co warto zwrócić uwagę?

Aplikacja podkładu i rozpoczęcie makijażu zaczynam zawsze tak samo. Dobrze jest, gdy staje się to rytuałem, naturalnymi czynnościami, nawykiem. Najpierw należy oczyścić skórę i ją stonizować, można użyć płynu micelarnego bądź toniku. Drugim krokiem jest nałożenie kremu na skorę twarzy i pod oczy odpowiednie do rodzaju cery i jej potrzeb. Po wchłonięciu kremu można aplikować podkład: pędzlem, gąbeczką, palcami – wybór to tylko forma preferncji i wygody. Podkład nakładamy na skórze całej twarzy nie zapominając o dolnej linii żuchwy i przy linii włosów. Następnie nakładamy korektor pod oczy, środek twarzy i na niedoskonałości. Całość utrwalamy pudrem sypkim / prasowanym – według gustu. Najlepiej wybrać transparentny, gdyż dopasowuje się do skóry i nie zmienia koloru podkładu.

Zachęcam też do przeczytania poprzedniego wpisu: Jak nałożyć podkład by wyglądał naturalnie i bez efektu maski?

błędy w makijażu

Zbyt duża ilość podkładu na twarzy nie wygląda dobrze i trudno się tym pracuje. Lepiej użyć mniej i ewenetualnie dołożyć, niż męczyć się z równomiernym rozprowadzeniem za dużej ilości. Smugi i plamy mogą być powodowane samą formułą podkładu i formą jego aplikacji. Niektóre podklady bardzo szybko zastygają, wymagają sprawnego nałożenia. Najlepszym rozwiązaniem jest stopniowa aplikacja na poszczególne partie twarzy, czyli oddzielnie czoło, jedna strona twarzy, druga strona – w ten sposób podkład jest rozprowadzony równomiernie i gładko.

Efekt maski i odcięcie koloru skóry twarzy od reszty wygląda niestetycznie i nieładnie. Nawet przy doskonale dobranym odcieniu warto rozblendować podkład nieco niżej pod żuchwę i na szyję. Oraz pamiętać że twarzy kończy się przy linii włosów, więc i tak podkład powinien być ładnie roztarty. Warto zadbać o dobre światło, wtedy widać gdzie podkład należy mocniej rozetrzeć i gdzie go dołożyć.

błędy w makijażu

Kupić źle dobrany kolor, za jasny / za ciemny podkład zdarza się każdemu. Można mieszać ze sobą kosmetyki uzyskując odpowiedni odcień. Jednak trzeba pamiętać, by dobierać podkład kolorem do dekoltu, a nie do koloru skóry na twarzy. U większości z nas twarz jest jaśniejsza niż reszta ciała i wyglądłoby to bardzo nienaturalnie. Jasna twarz i opalony dekolt to bardzo częsty błąd – najważniejsza jest spójność. Nigdy nie sprawdzaj odcienia na wierzchniej stronie dłoni ani na wewnętrznej stronie przedramienia. W tym miejscu możesz ocenić konsystencję kosmetyku, ale nie jego odcień, dopasowany do karnacji. 

błędy w makijażu

Właściwości podkładu należy dobierać do rodzaju cery. Nie warto katować skóry mieszanej, odwodnionej podkładem mocno kryjącym o matowym wykończeniu (tak, mam na myśli Revlon CS). Lepiej wybrać podkład, który da średnie pokrycie i wspomóc się korektorem oraz zwrócić uwagę na połączenie pielęgnacji i podkładu, czyli kierować się do tych, które mają składniki aktywne regulujące wydzielanie sebum w ciągu dnia. Przy ciężkich formułach niekiedy reakcją obronną skóry jest wzmożone wydzielanie łoju i świecenie się strefy T w ciągu dnia. Reakcja sebum i pigmentu w podkładzie może powodować utlenianie się podkładu i zmianę jego odcienia. 

Do cery suchej najlepsze są płynne, kremowe podkłady, bądź podkłady mineralne. Uczucie komfortu, brak ściągnięcia skóry zależy od formuły i właściwości. Najczęściej podkłady nawilżające to podkłady także rozświetlające, które dodają suchej, ziemistej cerze blasku i zdrowego wyglądu. Dobrym wyborem jest także bb / cc krem, który łączy wlaściwości nawilżającego kremu i tonującego podkładu. Aplikacja podkładu też jest nieco odmienna. Należy unikać mocnego pocierania i masowania skóry, by jej nie podrażnić. Dobrą formą aplikacji na pewno jest gąbeczka, która jest bardzo delikatna w kontakcie ze skórą.

Podsumowując, jak eliminować błędy w makijażu:

  • nie zapominaj o przygotowaniu skóry przed makijażem i nałożeniu kremu 

  • aplikuj odpowiednią ilość podkładu, wtedy unikniesz smug i efektu maski

  • dobieraj odcień podkładu do dekoltu a nie do koloru skóry na twarzy

  • wybierz właściwości podkładu odpowiadające na potrzeby skóry, biorąc pod uwagę rodzaj cery

Post ze starej wersji strony.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *