I znów przychodzę do Was z teorią, nieco suchych zdań, ale jakże istotnych w świadomej pielęgnacji. Każdy z nas chciałby mieć piękne, gęste włosy, pełne blasku. W reklamach i na salonach fryzury zachwycają, a rzeczywistość jest nieco inna. Wiele z nas ma problemy związane z genetycznymi skłonnościami funkcjonowania skóry głowy i rodzajem włosów. Właściwa pielęgnacja jest kluczem do zachowania ich dobrej kondycji. Częstą przypadłością jest łupież powodowany różnymi czynnikami. Jest nie tylko przyczyną stresu i dyskomfortu w relacjach, lecz często powoduje obniżenie samooceny.
Łupież zwykły, suchy, objawiający się białymi, drobnymi płatami zrogowaciałego naskórka, który widać na owłosionej skórze głowy i na ubraniu to następstwo nieprawidłowego, bo nadmiernego złuszczania warstwy rogowej naskórka. Jest to częstą przyczyną osłabienia włosów, co w rezultacie wpływa na wypadanie włosów oraz ich czas trwania faz ich wzrostu.
źródło: http://leczenie-objawy.pl |
- niewłaściwa pielęgnacja, nieodpowiednio dobrane kosmetyki
- brak należytej higieny
- osłabienie organizmu, zły tryb życia, nieodpowiednia dieta (niedobór wit. B12, B6, selenu i NNKT)
- zaburzenia hormonalne, nadmierna aktywność gruczołów łojowych
- genetyczne skłonności skóry
- podrażnienie skóry głowy przez chemiczne substancje, detergenty
- twarda woda, woda chlorowana
- czynniki zewnętrzne otoczenia: zbyt wysoka/niska wilgotność i temperatura powietrza
Bezpośrednią przyczyną występowania łupieżu jest grzyb drożdżopodobny, tj. Malessezia furfur. Występuje on naturalnie na skórze głowy każdego człowieka. Produkuje on enzymy lipolityczne, które zaburzają prawidłowe funkcje wydzielnicze gruczołów łojowych oraz zmieniają skład łoju, co powoduje zaburzenia przebiegu procesu keratynizacji naskórka.
Jednak można zwalczyć pewnie objawy stosując kosmetyki o odpowiednim składzie. Stosując drogeryjne szampony i inne preparaty przeciwłupieżowe i przeciw przetłuszczającym się włosom, nierzadko podrażniamy skórę głowy detergentami, mogące wysuszać skórę głowy. Jest to problem natury dermatologicznej i specjalistycznymi środkami, dostępnymi między innymi w aptekach, których głównymi składnikami są substancje przeciwgrzybicze, przeciwzapalne, przywracające prawidłowe pH skóry głowy i regulujące proces złuszczania naskórka.
Przydatne są również olejki i ekstrakty z mirtu, eukaliptusa, drzewa herbacianego, które mają działanie przeciwbakteryjne.
Zaniedbania w pielęgnacji mogą powodować powstanie łupieżu tłustego i łojotokowego zapalenia skóry, których objawami są rumieniowe plamy oraz żółte, tłuste, nadmiernie zrogowaciałe, nawarstwiające się strupy, stan zapalany, świąd i przerzedzenie włosów.
W sieci ruszyła kampania Polpharmy Zdrowe włosy bez łupieżu oraz powstaje nowa strona informacyjna pirolamu , na której osoby zmagające się z problemem łupieżu znajdą wiele przydatnych informacji i wskazówek. Mam nadzieję, że to Was nie dotyczy, ale taka wiedza jest istotna. A jeśli tak, znacie sprawdzone sposoby jak sobie z nim radzić?
Treść z archiwalnej wersji strony, stworzona przez autora bloga.
Jeden komentarz
Wspaniała inspiracja do działania.
Ta lektura to prawdziwe okno na świat i różne spojrzenia na znane kwestie.