Logo
I znów o skórze: co warto wiedzieć o bezpiecznym opalaniu
3 lip 2012

I znów o skórze: co warto wiedzieć o bezpiecznym opalaniu

Post by Testimo_Admin
photo: google

Opalenizna, choć uważana za objaw zdrowia, nie do końca jest zgodna z prawdą. Zmiana koloru skóry to jej obrona w postaci zwiększonej produkcji melaniny w skórze, czyli zmianę w procesie melanogenezy. Melanina jest naturalnym filtrem chroniącym przed UVA i UVB, jednak jest to bardzo słaba ochrona, dlatego należy ją wspomagać filtrami, które znajdują się w kosmetykach typu SUN PROTECT. Melanina ponadto ma zdolność neutralizowania wolnych rodników.

photo: google

Koloryt naszej skóry zależy od ilości melaniny w skórze. U osób z jasną karnacją i niskim fototypem melanina występuje jedynie w najniższej warstwie naskórka, warstwie podstawnej. Natomiast u osób posiadających ciemną karnację i wysoki fototyp melanina znajduje się we wszystkich pięciu warstwach naskórka, stąd kolor skóry jest ciemniejszy, a reakcja na UV inna. Istotna jest znajomość własnego fototypu skóry, gdyż promienie UV różnie wpływają na różne typy skóry. Jeszcze do niedawna w kosmetykach nie często występowała ochrona przeciwko obu promieniowaniom. 

photo: tanimperiasklep.pl

Promieniowanie UVA stanowi 95% promieniowania ultrafioletowego, które dociera do powierzchni ziemi. Promienie te przenikają przez naskórek, aż do komórek skóry właściwej.  Są przyczyną przyspieszenia procesu fotostarzenia się skóry, degradacją włókien kolagenu i elastyny, utraty jędrności skóry i w rezultacie pojawienia się zmarszczek. Promieniowanie te uaktywniania wolne rodniki, powodując różnego typu zmiany komórkowe. 

photo: google

Promieniowanie UVB odpowiedzialne jest za pojawienie się brązowego odczynu skóry w reakcji na nadmiar promieniowania UV i przyspieszenie tworzenia się melanocytów, komórek odpowiedzialnych za produkcję melaniny. Proces ten trwa nawet do 3dni, dlatego opalenizna pojawia się nieco później, niż sama ekspozycja na słońce. 

Promienie UVB, mimo iż wnika do wyższych warstw naskórka powoduje zmianę i uwolnienie czynników hormonalnych, które mogą powodować zmiany skórne w postaci nowotworów, takich jak czerniak.

photo: google

SPF Sun Protective Factor

Określa ile czasu dłużej skóra chroniona jest przed powstaniem poparzenia wywołanego nadmiarem promieniowania UV. Osoba u której zaczerwienienie skóry niechronionej pojawia się po 20 minutach ekspozycji na słońce, po użyciu kosmetyku z SPF 10, dana reakcja skóry zajdzie po czasi 10x dłuższym, czyli po 200min, co oznaczałoby bezpieczniejsze opalanie prawie aż do 3 i pół godziny.

Wskaźnik SPF informuje tylko o ochronie przeciwko UVB, które jest odpowiedzialne za powstanie niekiedy bolesnego rumienia na skórze. Dlatego, ważne jest, by producent zapewniał o ochronie zarówno przed UVA i UVB.

Rodzaje filtrów na kosmetykach do opalania:

  • stopień ochrony słaby – SPF 2-6
  • stopień ochrony średni – SPF 8-12
  • stopień ochrony wysoki – SPF 15-25
  • stopień ochrony bardzo wysoki – SPF 30-50
  • stopień ochrony ultrawysoki – SPF >50 
Jednak tak jest tylko w teorii, gdyż należy pamiętać o kilku pewnych wskazaniach, regulowanych nawet przez ustawodawstwo europejskie. Komisja Europejska wprowadziła zakaz umieszczania na kosmetykach do opalania informacji, iż dany kosmetyk zapewnia ‚100% ochrony przed UV’ oraz sformułowań ‚blokada słoneczna’ , ‚całkowita ochrona’ czy ‚całodzienna ochrona’, gdyż w praktyce jest to niemożliwe.

Należy pamiętać, iż kosmetyki do opalania należy aplikować przed wyjściem na słońce i nanosić je ponownie po upływie czasu działania. I pamiętać, że utrzymanie ochrony przeciwsłonecznej to ponowna aplikacja kosmetyku po kąpieli w wodzie, po spoceniu się, po wycieraniu ręcznikiem.

Mam nadzieję,że te informacje przydadzą się Wam i nie zapomnicie o stosowaniu filtrów. Chyba żadna z nas nie chce mieć zmarszczek posłonecznych… Więc smarować się, smarować 😀


Pozdrawiam
Post ze starej wersji strony.

Jeden komentarz

Jennie Duprey 2023-09-15 at 22:56 - Reply

Chcę podziękować Ci za to, że dzielisz się swoją wiedzą.

Zenek_mall124 2023-12-23 at 09:12 - Reply

To jest coś, co każdy powinien przeczytać przynajmniej raz.

Leave a Comment