Bandi tonik z kwasami i jego używanie skłoniło mnie do pewnych przemyśleń na temat pielęgnacji. Pomyśl szczerze, czy zdajesz sobie sprawę po co używać tonik i jaki to ma cel w pielęgnacji?
Z obserwacji zauważyłam, że wiele osób pomija ten krok, a niesłusznie. Przecieranie skóry po demakijażu płatkiem nasączonym tonikiem czasem wydaje się być zbędne, ale tak naprawdę jest to krok, który decyduje o tym czy używane kosmetyki prawidłowo się wchłaniają i pielęgnują skórę.
Codzienna pielęgnacja, zwłaszcza wieczorna powinna składać się z trzech etapów: oczyszczanie (demakijaż), tonizowanie, nawilżanie. Niekiedy nie zauważasz działania niektórych kosmetyków, rozczarowanie pojawia się zwłaszcze wtedy, jeśli wszyscy je zachwalają a producent obiecuje naprawdę dużo. Wchłanianie i działanie kosmetyków zależy od dobrze przygotowanej skóry na ich przyjęcie. Czasami nie wystarczy ich nałożenie na skórę – daj im szansę zadziałać.
Zawsze myślałam, że tonik to tylko przywracanie właściwego pH skóry. Ale prawdą jest, że tonik intensyfikuje działanie kosmetyków. Po kontakcie skóry z wodą, czyli po myciu ją żelem oczyszczającym należy użyć tonik. Jeśli zmywasz twarz płynem micelarnym, uważam, że także należy użyć tonik. Płyn micelarny ma neutralne pH, a tonik te pH zakwasi. Płyn micelarny usuwa wszystko: pot, łój, zanieczyszczenia, także te potrzebne naszej skórze kwasy, np. kwas mlekowy w pocie, który jest odpowiedzialny za kwaśny odczyn skóry. Dopiero na czystą i stonizowaną skórę nakłada się serum i krem, wtedy jest pewność, że składniki aktywne wchłoną się i zadziałają.
Przywraca skórze kwaśny odczyn pH.
Kwaśny odczyn skóry to naturalna jej ochrona, czyli chroni ją przed działaniem szkodliwych czynników zewnętrznych. Zbyt wysokie pH skóry sprzyja rozwijaniu się bakterii, a zbyt niskie zwiększa produkcje łoju, przez co skóra szybciej się przetłuszcza i a zablokowane pory powodują pojawianie się zaskórników.
Tonik doczyszcza skórę.
Po demakijażu usuwa pozostałości sebum i makijażu. Nie zastępuje demakijażu, ale doszczysza ją.
Zwiększa wchłanialność składników aktywnych z kremów.
Czyli wzmacnia działanie i skuteczność kosmetyków pielęgnacyjnych.
Bandi tonik z kwasami zmniejsza spoistość warstwy rogowej, czyli wierzchniej warstwy naskórka, rozszerza miejsca między komórkami skóry, dzięki czemu składniki aktywne z kosmetyków wnikają głębiej a co za tym idzie, działają bardziej skutecznie. Kwasy delikatnie złuszczają, dzięki czemu warstwa rogowa jest cieńsza, a składniki odżywcze nie muszą przebijać się przez barierę w postaci zrogowaciałego naskórka. Czy jest tak jak obiecuje producent trudno spostrzec gołym okiem. Ale zauważyłam, że przy używaniu tego toniku moja skóra jest naprawdę czysta i wolna od niedoskonałości. Może to stwierdzenie jest trochę nawine, ale wierzę, że dzięki tonikowi moja pielęgnacja ma sens.
Bandi tonik z kwasami nie podrażnia skóry i nie wysusza jej. Nie zawiera alkoholu, a w składzie znajdziemy kwasy takie jak: kwas glikolowy, kwas mlekowy, kwas cytrynowy, kwas jabłkowy, kwas winowy i mukopolisacharydy.
Mukopolisacharydy tworzą na skórze ochronny film, dzięki czemu zmniejsza utratę wody przez naskórek.
Niektóre toniki Bandi są w opakowaniu z atomizerem, dzięki czemu jego używanie jest łatwe, proste i przyjemne. Jednak Bandi tonik z kwasami atomizera nie ma, ale jest to celowe działanie, gdyż nie można stosować toniku z kwasami na okolice oczu, nie ryzykowałabym.
SKŁAD: Aqua/Water, Propylene Glycol, Glycolic Acid, Lactic Acid, Glycosaminoglycans, Vaccinium Myrtillus Fruit Extract, Saccharum Officinarum (Sugar Cane) Extract, Acer Saccharum (Sugar Maple) Extract, Citrus Aurantium Dulcis (Orange) Fruit Extract, Citrus Limon (Lemon) Fruit Extract, Phenoxyethanol, Ethylhexylglycerin
Ogólnie kwasy mają bardzo korzystny wpływ na skórę. Pobudzają komórki skóry do pracy, złuszczają zrogowaciały naskórek. Skóra staje się gładka, bardziej promienna i świeża, a pory mniej widoczne. Kwasy mogą powodować wysyp niedoskonałości, ale tylko z początku ich używania, skóra w ten sposób się oczyszcza. Kwasy regulują pracę skóry, zmniejszają wydzielanie sebum oraz ilość zaskórników.
Jaki tonik wybrać?
Wszystko zależy od rodzaju cery. Jeśli masz cerę wrażliwą i skłonną do podrażnień wybierz tonik delikatny, gdzie producent na opakowaniu zapewnia, że jest przeznaczony właśnie do takiej cery. W drogeriach dostępne są toniki w żelu, są bardzo komfortowe w stosowaniu przez osoby z cerą wrażliwą i suchą. Jeśli masz cerę mieszaną, tłustą, z niedoskonałościami śmiało używaj toniku z kwasami, które świetnie regulują pracę skóry. Przy regularnym stosowaniu na pewno zauważysz poprawę. Zapomnij o toniku z alkoholem. Może i dają uczucie odświeżenia, ale niestety nie wpływają korzystnie na skórę, gdyż mogą ją nadmiernie wysuszyć. Reakcją obronną skóry jest zwiększenie wydzielania sebum. I w ten sposób tworzy się błędne koło.
Kiedy używać tonik?
Po oczyszczaniu i przed nałożeniem kremu. Nasącz płatek kosmetyczny tonikiem i przetrzyj skórę twarzy, szyji i dekoltu, omijając okolice oczu.
Bandi tonik z kwasami jest godny uwagi, z jego działania na pewno będą zadowolone osoby z cerą mieszaną i tłustą. Bandi to profesjonalne kosmetyki stosowane w gabinetach kosmetycznych. Są dostępne w sklepie on-line, w gabinetach oraz w Hebe. Tonik to kosmetyk, który jest bardzo wydajny, warto pomyśleć jaki wybrać, by korzystnie wpynął na stan skóry. Ja polecam ten, z jego działania jestem bardzo zadowolona i na pewno nie jeden raz wrócę do jego używania. A może nawet jak skończę używać ten kupię kolejne opakowanie.
Oczywiście nadal nie rozumiem jak na tonik można wydać sporo pieniędzy, ale dobry tonik, w przeciętnej cenie to niezbędny kosmetyk w codziennej pielęgnacji. Lepiej wybrać tańszy tonik i zainwestować w świetny krem i serum.
Podsumowując, pamiętaj że tonik nie służy do demakijażu, ale ma za zadanie przywrócić skórze właściwe pH, odblokować pory i poprawić, zwiększyć wchłanianie składników aktywnych z innych kosmetyków. Doceń właściwości toniku, a przekonasz się ile dobrego robisz dla swojej skóry.
Jeden komentarz
Dzięki Tobie moje życie staje się lepsze.
Nie mogłem się oderwać od czytania. Każdy powinien to przeczytać.