Olej ze słodkich migdałów wyciskany na zimno. Zawiera ok. 70% kwasu oleinowego, 30% kwasu linolowego, które przywracają skórze równowagę lipidową oraz wzmacniają jej płaszcz ochronny, poprawiają jej funkcjonowanie. Jest bogaty w witaminy z grupy B oraz wit. A i E, które działają antyrodnikowo, wolne rodniki odpowiedzialne są za przedwczesne starzenie się skóry. Olej ze słodkich migdałów zawiera także proteiny, minerały wapń i magnez. Ma silne właściwości nawilżające, regenerujące, odżywiające, wygładzające, zmiękczające, rozjaśniające, łagodzi także podrażnienia. Pomaga pozbyć się szorstkiej, przesuszonej skóry na łokciach i piętach, a także łagodzi dyskomfort przy łojotoku i atopii.
Nadaje się do pielęgnacji każdego rodzaju skóry. Świetnie sprawdzi się przy skórach suchych, szarych, z nadmiernym rogowaceniem, starzejącej się, wrażliwej, podrażnionej.
Jest bardzo delikatny, może być stosowany w pielęgnacji skóry dzieci i niemowląt.
Polecany jest także kobietom w ciąży, nastolatkom w okresie wzrostu, osobom na diecie – przeciwdziała powstawaniu rozstępów.
Nałożony w odpowiedniej (kilka kropel) na skórę szybko się wchłania nie pozostawiając tłustej, lepkiej warstwy.
Olej migdałowy jest umiarkowanie komedogenny komadogenny, może tak się zdarzyć, jeśli skora ma skłonność do łatwego zapychania porów. Wtedy należy uważać niemal z każdym produktem. Oleje to m.in. cząsteczki kwasów tłuszczowych o różnych wielkościach. Komadogenne mogą być oleje o dużych cząsteczkach, np. kokosowy, awokado i masła: shea, kakaowe. Różnie bywa, najlepiej sprawdzić dany olej w sieci -są listy, gdzie oleje się oceniane w skali 0-5 pod względem komadogenności.
DOSKONALE SPRAWDZA SIĘ JAKO:
dodatek do maseczek, np. glinek, maseczki z miodem, płatki owsiane
jako składnik peelingów (cukier/sól/korund kosmetyczny)
olej bazowy przy OCM
olejowanie włosów
dodatek do masek do włosów
pielęgnacja paznokci i skórek
można dodać go do kąpieli
Olej migdałowy stosowałam we wszystkich w/w kombinacjach i metodach. Lubię dodać go do glinki marokańskiej, dodatkowo wzmocni jej działanie. Chętnie wykonuję peeling z wykorzystaniem oleju i korundu kosmetycznego. Taki peeling bardzo mocno złuszcza martwe komórki naskórka. Nie mogą stosować go osoby ze skorą szczególnie wrażliwą, delikatną, naczynkową czy łatwo ulegającą zaczerwienieniom i podrażnieniom. W połączeniu z olejem ze słodkich migdałów ma nieco delikatniejsze tarcie, ponadto pozostawia skórę miękką i gładką. Nie pozostawia tłustej warstwy, gdyż należy go zmyć i stonizować skórę, a następnie nałożyć krem czy maseczkę. Lubię stosować najpierw peeling, a następnie nałożyć maskę kremową. Składniki w niej zawarte wnikną głębiej i łatwiej, gdyż skóra jest pozbawiona bariery w postaci nadmiernej ilości zrogowaciałych, martwych komórek naskórka. Pory skóry są oczyszczone, a substancje aktywne wnikają w skórę głównie tą drogą.
Jeśli chodzi o olej ze słodkich migdałów w pielęgnacji włosów, wykorzystywałam go do masek DIY oraz nakładałam przy olejowaniu głównie na długość włosów, a na skalp olej ziołowy/ olejek łopianowy z drzewem herbacianym. Włosy po takim zabiegu są bardzo miękkie i gładkie. Jednak zdecydowanie wolę zastosowanie oleju ze słodkich migdałów w pielęgnacji skóry twarzy i ciała.
Masaż skóry z wykorzystaniem oleju ze słodkich migdałów pozwala wykorzystać jego najcenniejsze właściwości jakim jest działanie w celu poprawy kondycji skóry. Oprócz nawilżenia, natłuszczenia, przywrócenia równowagi i wygładzenia skóry wynikające z właściwości tego oleju, masaż skóry poprawia miejscowe mikrokrążenie, dzięki czemu komórki skóry stają się dotlenione i bardziej odżywione, składniki wnikają głębiej, poprawia się funkcjonowanie komórek skóry, a także wzmacnia włókna kolagenu i elastyny.
Do masażu skóry twarzy czasem stosuję masażer TBS. Taki masaż przyjemnie relaksuje skórę, zmniejsza napięcie, poprawia wchłanianie oleju/kremu. Przeciwwskazaniem jest aktywny trądzik, ropne zmiany zapalne oraz skóra naczynkowa, nadmiernie podrażniona. Świetny relaks przed snem, bądź na pobudzenie rano.
Swój olej ze słodkich migdałów mam ze sklepu gaj-oliwny.pl
Przy kupnie warto zwrócić uwagę, czy jest tłoczony na zimno. Wysoka temperatura innych metod tłoczenia pozbawia oleje cennych składników odżywczych. Przy zakupach w sklepie stacjonarnym należy uważać w jakim miejscu stały buteleczki z olejami, gdyż muszą stać w ciemnym i suchym miejscu.
Treść z archiwalnej wersji strony, stworzona przez autora bloga.
Jeden komentarz
Jesteś naprawdę utalentowanym pisarzem.
Nie często trafia się na tak dobrze napisany i przemyślany artykuł.