Logo
Kosmetyki do włosów z tej samej serii ? Tak czy nie?
15 paź 2016

Kosmetyki do włosów z tej samej serii ? Tak czy nie?

Post by Testimo_Admin

Często zadawane jest mi pytanie czy trzeba używać kosmetyki do włosów z tej samej serii ? Jak myślicie, tak czy nie? Producenci zapewniają, że szampon plus odżywka z tej samej linii działa na włosy najkorzystniej i najlepiej, ale czy na pewno tak jest ?

Zacznijmy od tego, że szampon powinno dobierać się do skóry głowy a odżywkę do włosów.

Jak dobrać odpowiedni szampon?

Najważniejsza cecha szamponu to oczyścić skórę głowy i włosy. Producenci obiecują odżywienie i poprawę kondycji włosów, jednak szampon ma je umyć, a odżywka zregenerować. Zwróć uwagę jaką masz skórę głowy oraz jakie są włosy przy nasadzie. Jeśli masz przetłuszczającą się skórę głowy wybierz szampon regulujący wydzielanie łoju i przedłużający świeżość włosów. Jeśli masz suchą skórę głowy wybierz szampon do skóry głowy suchej. Takie podziały są rzadko spotykane w drogerii, ale są. Na przykład szampony Biały Jeleń. Czyli można takie znaleźć, oczywiście. Moja skóra głowy jest normalna, nie przetłuszcza się nadmiernie i nie jest sucha.

Kiedy pojawia się problem i wystąpi uczulenie, podrażnienie na silne detergenty myjące SLS, SLES. Wówczas warto się skierować w kierunku kosmetyków naturalnych i aptecznych. Ja lubię Nacomi, Petal Fresh, O’herbal, rosyjskie kosmetyki oraz Biovax. Najbardziej odpowiadają mi szampony żelowe, które mocno oczyszczają skórę głowy i włosy. Następnie używam odżywkę / maskę. Po każdym myciu nakładam jedną z nich, ułatwiają rozczesywanie, włosy są gładkie, miękkie i wyglądają zdrowo. Nie łączę kremowych szamponów z mocno odżywczą maską. Wtedy efekt obciążenia włosów mam gwarantowany. Wolę oczyszczające szampony i regenrujące odżywki, taka pielęgnacja ma sens, prawda?

Jeszcze słowo o silikonach. Jeśli wybieram szampon to raczej bez silikonów. Silikony są różne, przykładowo dimethicone to silikon, który łatwo usunąć detergentem, który jest w szamponie. Są też silikony, które w stosowane w nadmiarze mogą nabudowywać się na włosach, przez co je obciążać, a co najgorsze uniemożliwiać działanie regenrujących składników aktywnych, które są w odżywkach. Ale wystarczy raz na jakiś czas użyć szamponu z SLS i pozbywamy się silikonów. Podsumowując używam szampony bez silikonów, a odżywki już tak.

Dlaczego używam odżywek z silikonami?

Silikony nie takie złe jakimi je opisują. Powierzchniowo wygładzają włosy, chronią je przed uszkodzeniami, przed zanieczyszczeniami, przed wysuszeniem np. od klimatyzacji. Ponadto jeśli w składzie odżywek są silikony włosy łatwiej rozczesać. Jak wspominałam już kilka razy moje włosy mocno się plączą, więc stosowanie kosmetyków z silikonami zaoszczędza mi nerwów i czasu przy rozczesywaniu.

Kiedyś wzbraniałam się przed każdym silikonem, który jest w składzie kosmetyków do włosów. Teraz wiem, że obawy były nieuzasadnione. Można wszystko, tylko z umiarem !

Kosmetyki do włosów

Jak dobrać odżywkę do włosów by była skuteczna?

Jeśli masz już dobrany szampon pora dobrać odpowiednią odżywkę / maskę. W pielęgnacji włosów ważna równowaga między różnymi składnikami. W pielęgnacji nie powinno zabraknąć protein, składników nawilżających oraz olei. Zbyt dużo protein może skutkować przeproteinowaniem, zbyt dużo emolientów obciąża włosy i szybko stają się nieświeże. Dlatego używam różnych odżywek, a każda z nich dostarcza włosom innych składników odżywczych. Stosując jeden ten sam zestaw kosmetyków szampon plus odżywka raczej trudno osiągnąć równowagę, czegoś będzie za dużo, a innych składników za mało.

U kogo mogą się sprawdzić kosmetyki do włosów z tej samej serii ?

Nie będę generalizować i jednoznacznie okreslić, że można czy nie można używać kosmetyków z tej samej linii. Są osoby, którym będzie służył zestaw, ale nie jako jedyna forma pielęgnacji. Ostatnio pisałam o duecie zwiększającym objętość marki Gosh i przyznam, że lubię i chętnie używam tych kosmetyków, ale na przemiennie z innymi. Kosmetyki do włosów z tej samej serii sprawdzą się u osób, które mają krótkie włosy oraz u osób, które mają normalną skórę głowy i zdrowe włosy. Zdrowe włosy czyli nie takie jak np. suche końcówki i przetłuszczająca się nasada. Osoby, które mają suche włosy i suchą skórę głowy jak najbardziej mogą używać kosmetyków z tej samej linii.

Kosmetyki do włosów z tej samej serii mogą również służyć osobom, których skóra głowy reaguje alergią na różne produkty do pielęgnacji. Wówczas warto trzymać się sprawdzonej serii, która nie wywołuje podrażnień.

Producenci na opakowaniu często zaznaczają na etykiecie, że najlepszy efekt uzyska się stosują wszystkie produkty danej serii. Ale zastanówcie się ile w tym jest prawdy, a ile marketingu. Warto pamiętać, że włosy lubią różnorodność i równowagę w składnikach: protein, emolientów i humektantów.

Jestem ciekawa czy używacie kosmetyków z tej samej serii i czy starannie dobieracie pielęgnację? Może informacje w tym poście nie są odkrywcze, ale mam nadzieję, że komuś przydadzą się te wskazówki.

Jeden komentarz

Earlean Hegeman 2023-09-16 at 01:29 - Reply

Tylko dla tych, którzy nie boją się ciekawych treści

Dorine Paradee 2023-09-18 at 11:21 - Reply

Jestem Ci wdzięczny/na za te wskazówki.

K00imo 2023-12-23 at 09:59 - Reply

Zaskakujące, ile można się nauczyć, czytając tak dobrze napisane treści.

Leave a Comment